Emerytury w Saczu

Media straszą niewypłacalnością ZUS-u, politycy przerzucają się coraz bardziej absurdalnymi pomysłami. Nic więc dziwnego, że w Polsce nie ma chyba takiej osoby, która w obecnej sytuacji ekonomicznej, nie drżałaby o swoją emeryturę. Czy są to słuszne obawy?
Nie da się ukryć, że sytuacja nie jest ciekawa. Wydatki na emerytury i renty stanowią bardzo dużą część wydatków w sektorze publicznym. W sytuacji dużego obciążenia budżetu oraz kiepskiej kondycji finansowej, koniecznym stało się wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym. Tym samym rząd zaproponował przesunięcie części składki wpłacanej do niedawna do Otwartych Funduszy Emerytalnych na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak o ile takie rozwiązanie pozwoli choć na chwilę i w niewielkim stopniu odetchnąć budżetowi państwa, o tyle dla przyszłych emerytów może to być bardzo złe rozwiązanie. Trudno wszak przewidzieć jak ZUS będzie obracał/inwestował naszymi pieniędzmi.
Niepokojący jest również fakt, iż aktualnie emerytury wypłacane z ZUS i OFE stanowią maksymalnie 30% wysokości ostatniej pensji. To zatrważająco mało! Niestety, dokąd Polacy nie zrozumieją, że muszą samodzielnie odkładać pieniądze na swoją emeryturę, dotąd będą musieli się martwić jak na emeryturze przeżyć „do pierwszego”. Ci, którzy chcą mieć te zmartwienie z głowy, powinni skorzystać z jednej z kilku możliwości, jakie daje im III filar. O ile wszak I filar stanowi ZUS, a II – OFE, o tyle w ramach trzeciego filaru można skorzystać z Indywidualnych Kont Emerytalnych, Pracowniczych Programów Emerytalnych, Indywidualnego Rynku Inwestycyjnego bądź też Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Co prawda, ostatnie rozwiązanie zacznie obowiązywać dopiero od 2012 roku, nie mniej jednak warto już teraz zapoznać się z jego założeniami. Mimo iż jest to nowatorska forma dobrowolnego oszczędzania, to naprawdę warto się jej przyjrzeć nieco bliżej.
Reasumując: sytuacja obecnych i przyszłych emerytów nie jest najlepsza, o czym świadczą niemal głodowe świadczenia. Sytuacje, iż ktoś otrzymuje 1100 zł po ponad 30 latach pracy, niestety nie należą do rzadkości. Z tego też względu warto samemu zadbać o swoją przyszłą emeryturę. Wydaje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest po prostu oszczędzanie i odkładanie pieniędzy na specjalnych kontach emerytalnych. Ich wybór jest całkiem spory.

Temat emerytury dla wielu osób nie jest ciekawy, wielu Polaków nawet gdy należy im się emerytura. Obawia się, że ZUS im jej nie przyzna. Jest to wszystko spowodowane, jak media nagłaśniały sprawy w których ZUS łamał prawo. Przez co temat emerytury, nie wróży tak naprawdę nic pozytywnego w mediach. Wielu Polaków chciało by w ogóle uniknąć konfrontacji z tym urzędem, jednak jest to nierozłączny element do przyznania nam emerytury. Co roku opinia na temat ZUS-u się poprawia, jednak nigdy nie otrzyma pozytywnej opinii. Zbyt wiele razy były wstrzymywane przez nich emerytury, osobom które się one należały. Emeryturę jest dość ciężko otrzymać, do tego odpowiedni wiek pracy i odpowiedni okres przepracowania lat pracy. Przyszłe lata, mają zmienić podejście do naszych funduszy emerytalnych. Dzięki czemu ludzie nabiorą większego zaufania do wszystkich placówek, w których mamy się ubiegać o emerytury. Tak więc, czekamy jak będzie wyglądała nasza przyszłość pod tym względem. Czy tak naprawdę ludzie, po raz kolejny będą musieli obawiać się o swoje emerytury.

Nowy Sącz

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message