Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy?

Warto pamiętać o tym, że dzisiaj odkładane pieniądze trzeba gdzieś ulokować. Oczywiście wydaje się, że stara skarpeta w domu nie jest zbyt odpowiednim miejscem dla naszych pieniędzy. Jeśli więc nie chcemy stracić swoich oszczędności to zawsze, możemy postawić na właściwą inwestycję. Jednak zawsze musimy być bardzo ostrożni bowiem ostatecznie, trzeba umieć skutecznie unikać niewłaściwych instytucji finansowych.

Strefa bezpieczeństwa

Jeśli szukamy takiego odpowiedniego filaru bezpieczeństwa to warto wspomnieć, że najlepszym sposobem na oszczędzanie i gromadzenie środków na różnych lokatach czy kontach jest w stanie zagwarantować nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście wszystko do pewnego stopnia, ponieważ jeśli nagle Komisja Nadzoru Finansów zdecyduje się na likwidację banku to wtedy, otrzymamy tylko kwotę zwrotu odpowiadającej stu tysięcy euro przeliczeniu na naszą walutę. To ważne ponieważ dotyczy to nawet osób, które posiadają wiele rachunków, jeśli mamy powyżej tej kwoty, czyli wspomnianego 100 tysięcy euro to wtedy dalsze pieniądze przepadają. Dlatego lokując pieniądze w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, musimy mieć na uwadze ten fakt.

Następną tego typu instytucją chroniącą nasze pieniądze jest Komisja Nadzoru Finansów. To właśnie ona sprawuje twardą ręką kontrole nad większością instytucji finansowych. Wspomniany nadzór dotyczy również banków, które muszą liczyć się z tym, że aby funkcjonować oddziały są zobowiązane do spełnienia pewnych norm. Wspomniana instytucja zajmuje się również właściwą kontrolą sektora ubezpieczeniowego, emerytalnego czy też rynku kapitałowego. Jako właściwa instytucja KNF wykonuje również nadzór nad instytucjami płatniczymi, zwracając szczególną uwagę na pieniądze elektroniczne i na kasy spółdzielcze. Te dwa sektory wymagają szczególnie dokładnej kontroli, aby nie powstały żadne nieprawidłowości. Warto też dodać, że KNF jako instytucja finansowa ma swoje cele nadrzędne. Chodzi głównie o stabilne funkcjonowanie całego rynku finansowego. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ tylko ten element jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i ogólną stabilność. W ten sposób rynek finansów jest lepiej chroniony co sprawia, że łatwiej możemy inwestować pieniądze bez obaw o ich utratę. Jeśli więc chcemy być pewni, że wszystko będzie ok z naszymi funduszami to powinniśmy sprawdzić, czy dana instytucja finansowa posiada licencje Komisji Nadzoru Finansów tylko tak ,możemy się naprawdę zabezpieczyć. To proste, aby sprawdzić, czy dana firma dysponuje taką licencją wystarczy zajrzeć na stronę internetową KNF-u i będziemy wszystko wiedzieć.

Jeśli jednak mimo tych ostrzeżeń wybierzemy mało zaufaną firmę to może się okazać, że w praktyce dużo na tym stracimy. Najbardziej w oczy rzuca się jednak brak stabilności finansowej a co za tym idzie bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Wszystko to robimy więc na własne ryzyko. Tego typu firmy mogą, ale wcale nie muszą uczestniczyć w ogólnym systemie gwarantowania depozytów, jakie prowadzi BFG.

Oszustów nie brakuje

Musimy liczyć się z faktem, że brak odpowiedniej kontroli pieniędzy bardzo często powoduje nadużycia a co za tym idzie musimy pamiętać o szczególnym rozsądku, zanim zawrzemy jakąkolwiek transakcje czy też ulokujemy jakieś pieniądze. Dobrym przykładem takiego braku licencji jest, chociażby przedsiębiorstwo Amber Gold które wywołało prawdziwą burzę0 ,oszukując swoich klientów na wielkie kwoty. Oczywiście sygnał był że ze strony KNF-u, że Amber Gold nie posiada żadnych uprawnień do świadczenia usług bankowych. Jednak jak widać nie odstraszyło to ludzi a oszukanych zostało ponad jedenaście tysięcy klientów i to na bardzo wysokie sumy, które do tej pory nie udało im się odzyskać. Jak więc sami widzimy to wszystko ma drugą stronę medalu Tego typu oszustwa są dziś na porządku dziennym, ponieważ firma FinRoyal działała na podobnej zasadzie oferując klientom bardzo wysoko oprocentowany produkt finansowy pod dziwnie brzmiącą nazwą jak kontakt lokacyjny. Oczywiście to również okazało się oszustwem a kwotę tego oszustwa, szacuje się na ponad sto milionów złotych.

Tak więc w praktyce sami widzimy, że usługi finansowe mogą być ryzykowne. Jeśli nie mamy więc żadnego zaufania do danej firmy to tym bardziej nie powinniśmy korzystać z jej usług. Kluczowym punktem każdej inwestycji jest najpierw przeczytanie umowy, jaką zawieramy między daną instytucją finansową. Najważniejsze jest to aby dokument ten był odpowiednio czytelny. Jeśli więc mamy wątpliwości dobrze jest udać się do prawnika on najlepiej nam pomoże. Tak więc decyzja o ulokowaniu pieniędzy należy tylko i wyłącznie do nas. Czasem trzeba więc dobrze przygotowanej strategii, aby ostatecznie nasze pieniądze znalazły się we właściwych rękach. To bardzo ważne bowiem instytucja bankowa musi być przede wszystkim zaufana i funkcjonująca na jasnych przemyślanych zasadach. Pamiętajmy że pieniądze dzisiaj bardzo łatwo można stracić. To poważne niebezpieczeństwo dla tych, co długo oszczędzali.

Nowy Sącz

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message